Proč potřebujeme důchodovou reformu

16.3.2023 • Pokud se zvyšování důchodů nepřibrzdí, bude to výrazný zásah do státního rozpočtu v příštích letech.

Obrázek článku Proč potřebujeme důchodovou reformu

Průměrný důchod bude v červnu přes 20 000 Kč, tedy zhruba 50 % průměrné mzdy. Nikdy v historii nebyly důchody tak vysoké. Za dobu mandátu nynější vlády starobní důchody vzrostly o 31 %. Zatímco v roce 2021 byl průměrný důchod v poměru 41 % průměrné mzdy, tak letos už to bude přes 50 %. Tempo valorizací teď musíme zpomalit, aby i generace Husákových dětí dosáhla na důstojný důchod.

Pokud se zvyšování důchodů nepřibrzdí, bude to výrazný zásah do státního rozpočtu v příštích letech. Příští týden nás ve Sněmovně čeká schůze ke snížení valorizace penzí, postup je to nutný, jinak to bude státní kasu v příštím desetiletí stát stovky miliard korun.

V dlouhodobém měřítku chceme představit takovou důchodovou reformu, která jasně stanoví perspektivu věku odchodu do důchodu a jeho výši. Důchodová reforma zahrnuje i nepopulární rozhodnutí, primárním cílem je však zajistit důchodcům důstojné stáří a zemi bez obrovských dluhů.

I rodiče, kteří ještě nejsou v důchodu, si zaslouží podporu. Rodičovský příspěvek rozložený na tři roky teď činí měsíčně 21% průměrné mzdy, podle projekcí to bude v roce 2025 jen 17%. Je nesmírně důležité mladé rodiny podporovat ve chvíli, kdy to nejvíc potřebují.

Všechny tyto kroky vyžadují jistou míru politické odvahy, kterou minulá, populistická vláda bohužel neměla. O to je nyní situace urgentnější a reforma potřebnější.

info@karel-smetana.cz Nešverova 2, Olomouc napište mi