Proč je pandemický zákon důležitý ?

21.2.2022 • Šibenice před Sněmovnou a před domy poslanců. Agresivní reakce na sociálních sítích i v emailech. Vyhrožování rodinám poslanců. I tohle všechno přineslo projednávání pandemického zákona. Co bohužel jednání nepřineslo je samotná znalost tohoto zákona. Drtivá většina obyvatel, a hlavně odpůrců vůbec nezná obsah tohoto zákona a jen opakují informace, co si přečetli někde na internetu. Já si stojím za tím, že pandemický zákon pomůže lidem v Česku. Jinak bych totiž pro něj nehlasoval.

Obrázek článku Proč je pandemický zákon důležitý ?

Schválení této novelizace bylo důležité z ohledem na více faktorů. Máme tu stávající pandemický zákon, který platí už skoro rok a bude platit do 28.2.2022. Vláda byla jmenována 17.12.2021. V tak krátké době bohužel nebylo možné připravit zákon nový. Bylo tedy nutné vzít stávající znění zákona, který je připravený minulou vládou (Adamem Vojtěchem) a na základě připomínek Nejvyššího správního soudu ho upravit v rychlosti a poslat do Poslanecké sněmovny tak, aby začal platit od 1.3.2022 a tím byla zajištěna kontinuita opatření a třeba i všech elektronických hlášení a systémů. Vzhledem k připomínkám některých poslanců, a především senátorů jsme následně vypracovali a načetli několik pozměňovacích návrhů (zkrácení platnosti zákona, snížení pokut a další). Bez schválené novely by například nemohly firmy a podnikatelé žádat o náhradu škody způsobené protipandemickými opatřeními, a to ani zpětně. Bez pandemického zákona by ministerstvo zdravotnictví nebylo schopno garantovat funkčnost a platnost certifikátů v zahraničí. Pokud budou v jiné zemi protipandemická pravidla, tak Češi by neměli hrazené PCR testy a všechno by si museli platit sami. V případě neschválení novely pandemického zákona by nebyla vláda schopna zajistit hrazení PCR testů z veřejného zdravotního pojištění. Bez pandemického zákona by stát přestal provozovat systémy, které jsou v reálném čase schopné řešit problémy občanů nejen v ČR, ale i v zahraničí. (Hlídání kapacit nemocnic, počty nakažených, počty lůžek na JIP aj.)  

Tato novela je potřeba jako pojistka, kterou je nezbytné mít pro případ zhoršení situace a růstu počtu nakažených a hospitalizovaných. Všichni si přejeme, abychom ho nemuseli použít, ale je třeba ho mít, pokud by byl potřeba. Ještě letos tento "provizorní pandemický zákon" chceme nahradit a připravit standardní, univerzálně použitelný zákon.

info@karel-smetana.cz Nešverova 2, Olomouc napište mi