Plošné snížení DPH na potraviny zaplatí naše děti

12.7.2022 • Snížení DPH na potraviny není cesta, jak pomoci občanům s inflací, výsledkem bude jen výpadek 15 miliard korun ze státního rozpočtu a v cenách pro spotřebitele se to nemusí vůbec projevit. Polsko, které zrušilo DPH na potraviny, od toho odstupuje k 1. 8., naopak se u nich očekává skokové zdražení.

Obrázek článku Plošné snížení DPH na potraviny zaplatí naše děti

Nejsem pro experimenty, které nemusí mít vůbec žádný vliv na výslednou cenu potravin pro spotřebitele, zvláště když by to v budoucnu zaplatily naše děti. Při snížení DPH na 5 % by výpadek státního rozpočtu činil až 15 miliard. Současně by tento krok nedosáhl kýženého výsledku, zpočátku by potraviny nejspíše zlevnily, ale pak by se ceny vrátily na původní hodnotu, tak jako v Polsku, kde kvůli tomu od toho opatření k 1. 8. ustupují, a dokonce se u nich očekává skokové zdražení potravin. Vyrazit do Polska na nákupy, bych tak nedoporučoval.

I u nás v Česku jsme si takovýto krok vyzkoušeli u PMH. Snížili jsme spotřební daň, ale ceny jsou nyní ještě vyšší. Lidem toto řešení nepomohlo a rafinerie si akorát namastily kapsu. Proto nesouhlasím se snížením DPH na potraviny. Schvalme raději zákon o významné tržní síle, který se zatím podařilo jen postoupit v prvním čtení i přes odpor hnutí ANO a SPD. Současně nechápu, proč jej Havlíček v minulém volebním období 13 měsíců blokoval na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Rozdělení zisku od zemědělce, přes potravináře až po obchodníky je totiž často nerovnoměrné. Vezměme si třeba jedno kilo brambor. To nakoupíte v supermarketu v průměru za 14,49 korun, ale výkupní cena od zemědělců je pouhých 4,87 korun, přičemž nejvíc práce s tím má právě zemědělec, který má paradoxně nejmenší zisk. A právě celý tento proces (od zemědělce přes potravináře až po obchodníka) bude díky zákonu o významné tržní síle moci lépe kontrolovat ÚOHS. Nyní se zákon dotýkal pouze největších odběratelů s ročním obratem přesahujících pět miliard korun. Nově se bude vztahovat i na firmy s obratem nad 51 milionů korun, kterých je přibližně 800. Zákon stanoví, které chování je při obchodování nepřípustné.

Nenaskakuj me na laciné výkřiky a na první pohled líbivá a “jednoduchá” řešení poslanců hnutí ANO, SPD, které se snaží využít situaci pro kritiku vlády, přitom nepřichází s žádnou rozumnou alternativnou, jež by pomohla občanům, kteří tuto pomoc skutečně potřebují.

info@karel-smetana.cz Nešverova 2, Olomouc napište mi