Lepší je jídlo darovat, než ho vyhodit

20.9.2022 • Nejnovější statistika spolku Skutečně zdravá škola říká, že ve školních jídelnách se vyhodilo až 35 % veškerého jídla! Je to smutná zpráva. Cena vyhozeného jídla se pohybuje kolem 2,5 miliardy korun, což opravdu není málo. A při všech zprávách o nedostatku jídla pro potřebné to zamrzí ještě víc.

Obrázek článku Lepší je jídlo darovat, než ho vyhodit

Existují ale kroky a nástroje, jak plýtvání omezit. Jedním z těchto opatření je darování nevydaného jídla z jídelen dál potřebným lidem. Do nedávna to bylo skoro něco nepředstavitelného, avšak společnosti Scolarest, která dodává každý den obědy 43 tisícům žákům, spolu s organizací Zachraň jídlo jídlo se to podařilo. Tyto společnosti sepsaly příručku o 24 stranách s názvem Jak darovat hotové pokrmy?, která vysvětluje, jak darovat nezkonzumované jídlo z jídelen. Protože darovat jídlo bezpečně a v mezích platných hygienických norem opravdu není nejjednodušší a mnoho lidí to odradí. Jsem tak opravdu rád, že se povedlo odstranit první bariéry k darování pokrmů. Díky moc za to.


Jsou i další způsoby snížení plýtvání jídla ve školních jídelnách například vzdělávání o jídle, pěstování vlastní zeleniny a ovoce anebo exkurze na farmy, ale o tom až v dalším příspěvku.

Zde pak najdete manuál, jak nepotřebné jídlo darovat https://zachranjidlo.cz/darovani-jidla-setri-klima/

info@karel-smetana.cz Nešverova 2, Olomouc napište mi