Agrofert znásobil svoje zisky, Babiš viní z inflace vládu

7.8.2023 • Andrej Babiš svaluje vinu za inflaci na vládu, přitom Agrofert vykazuje rekordní zisky.

Obrázek článku Agrofert znásobil svoje zisky, Babiš viní z inflace vládu

Andrej Babiš svaluje vinu za potravinovou inflaci na současnou vládu, přitom výrobci hnojiv Lovochemie z holdingu Agrofert ze svěřenských fondů Andreje Babiše meziročně vzrostl zisk o více než tisíc procent, což vysvětluje výrazným zdražením hnojiv kvůli loni prudce rostoucím cenám elektřiny a plynu.

Lovochemii loni meziročně vzrostl zisk o 1225 procent na 424 milionů korun. Tržby z prodeje výrobků a služeb společnosti vzrostly o 91 procent na 11,17 miliardy korun a objem prodaných hnojiv společnosti loni meziročně klesl o 13,3 procenta na 758 100 tun.

Chemička tvrdí, že loni rostly ceny hnojiv hlavně kvůli zdražování energií a surovin, a že hnojiva zdražovala v řádu stovek procent v meziročním srovnání. Spolu s růstem cen energií, pohonných hmot a dalších nákladů se to pak promítlo do cen zemědělské produkce a následně i spotřebitelských cen potravin!

Celý holding Agrofert loni více než zdvojnásobil zisk na 12,97 miliardy korun. Zisk vzrostl o 124 procent oproti 5,8 miliardy korun v roce 2021. Tržby skupiny vzrostly o 33 procent na 245 miliard korun.

Nesmíme ustávat v podpoře malých a středních zemědělců, ukazuje se totiž, že velké zemědělské a průmyslové koncerny jsou z hlediska zdražování tím nejrizikovějším faktorem.

info@karel-smetana.cz Nešverova 2, Olomouc napište mi